Co to znaczy, że tokarka jest uniwersalna?

Tokarka to jedna z podstawowych obrabiarek, której nie może zabraknąć w żadnym zakładzie przemysłowym zajmującym się wytwarzaniem elementów z metalu. Na rynku dostępnych jest wiele różnych modeli tokarek, ale największą popularnością cieszą się tokarki uniwersalne. Jeżeli zastanawiasz się, do czego można je wykorzystywać oraz czym się charakteryzują, to ten artykuł jest właśnie dla Ciebie!
Jak są zbudowane i w jaki sposób działają tokarki uniwersalne?
Uniwersalne tokarki do metalu to obrabiarki, które służą do wykonywania obróbki skrawaniem różnych przedmiotów i detali o powierzchni brył obrotowych. Mogą na nich być wykonywane elementy o kształcie wałków, kul, stożków, ale także gwinty wewnętrzne oraz zewnętrzne. Jednym z najważniejszych podzespołów tokarki jest imak czteronożowy lub szybkozmienny, w którym mocowane są narzędzia obróbcze (noże tokarskie, wiertła itp.).
Obróbkę na tokarce uniwersalnej nazywa się toczeniem. Przedmiot (detal), który ma zostać obrobiony, jest wprawiany w ruch obrotowy, a następnie poddawany jest obróbce skrawaniem odpowiednim narzędziem obróbczym. Musi on być ustawiony nieruchomo w jednym miejscu, dlatego mocuje się go w uchwycie tokarskim albo kłach. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie maksymalnej dokładności wymiarowej elementu oraz zapewnienie mu odpowiedniej jakości. Wymagany kształt i rozmiar nadawane są obrabianemu przedmiotowi poprzez stopniowe usuwanie warstwy skrawanej jego powierzchni przy użyciu noża tokarskiego. Cały proces przebiega sprawnie i szybko. Oprócz toczenia na tokarkach można również przeprowadzać wiercenie, gwintowanie, radełkowanie, frezowanie, licowanie i inne rodzaje obróbki.
Jakie cechy charakterystyczne posiadają tokarki uniwersalne?
Tokarki uniwersalne, których bogatą ofertę przygotowała dla swoich klientów m.in. firma MultiMasz zajmująca się sprzedażą profesjonalnych maszyn do obróbki metalu, to maszyny o bardzo szerokim zastosowaniu. Są one przeznaczone do wykonywania różnych wielkości detali i rożnych typów operacji toczenia w trakcie obróbki przedmiotu. Tego typu tokarki są wyposażone w różne wielkości oraz typy uchwytów. Mogą zostać również doposażone w dodatkowe elementy takie jak np.: podtrzymkę stałą, podtrzymkę ruchomą, przystawkę szlifierską, przystawkę (liniał) do toczenia stożków, imak szybkozmienny, 3-osiowy cyfrowy odczyt położenia, układ centralnego smarowania czy prowadniki kabla.
Tokarki uniwersalne mogą być stosowane zarówno do obróbki zgrubnej, jak i precyzyjnej. Dzięki temu, że mają niezwykle uniwersalne wyposażenie, można je z powodzeniem wykorzystywać do produkcji małoseryjnej, a także wielkoseryjnej. Przy ich użyciu obrabia się powierzchnie cylindryczne, stożkowe i płaskie. Można na nich nacinać również gwinty metryczne, calowe, modułowe, Diametral-Pitch (DP).
Gdzie są najczęściej wykorzystywane tokarki uniwersalne?
Tokarki uniwersalne ze względu na szerokie spektrum zastosowania są wykorzystywane w różnych branżach przemysłu. Dzięki nim można wytwarzać elementy o różnych kształtach, a także wiercić otwory czy wygładzać zakończenia elementów. Maszyny te są stosowane w zakładach przemysłowych, warsztatach metalurgicznych, zakładach remontowych i naprawczych, w przemyśle stoczniowym, hutniczym, górniczym, samochodowym, medycznym czy optycznym. Bez użycia tokarek nie można by było wyprodukować wielu maszyn, urządzeń i pojazdów, ponieważ właśnie na tokarkach uniwersalnych powstają poszczególne ich części.
Dodaj komentarz
Informacje
Oceń artykuł
Tagi artykułu
Artykuły od Gerwazy Sadowski
Zobacz inne w Gospodarka i przemysł
Z czego wytwarza się wały korbowe?
Wały korbowe są niezbędnym komponentem wielu maszyn i urządzeń mechanicznych, w szczególności silników...
Kiedy warto wykonać polerowanie plexi
Polerowanie plexi to proces, który pozwala na przywrócenie przezroczystości, blasku i estetyki tego popularnego...
Komentarze
Brak komentarzy