Gry edukacyjne dla dzieci – które są najbardziej odpowiednie i czym kierować się przy wyborze?

Gry edukacyjne dla dzieci – które są najbardziej odpowiednie i czym kierować się przy wyborze?

Dzieci uwielbiają gry, zarówno te tradycyjne, jak i wirtualne. Jest to zrozumiałe — gry nie tylko zapewniają dawkę wspaniałej rozrywki, ale także mogą być bardzo pożytecznym zajęciem. Jakie gry edukacyjne sprawdzą się najlepiej podczas wspólnego spędzania czasu w domu? Podpowiadamy jak je znaleźć i jakimi kryteriami się kierować.

Dobre strony gier edukacyjnych

Przede wszystkim, dzięki nim nauka jest ciekawsza. Sprawiają, że męczące uczenie na pamięć może przekształcić się w przyjemny czas spędzany wraz z całą rodzinom. Kształtują twórcze myślenie, przyswajanie reguł i zasad, a także samodzielność w podejmowaniu decyzji.

Sporo młodych umysłów nie przywykło jeszcze do przegranych, a właśnie przez używanie gier dydaktycznych w ich codziennej nauce zdołamy to zmienić i przyzwyczaić, że w życiu nie zawsze się wygrywa i łatwo realizuje swoje cele. Sposób ten jest też pewny w nauce wytrwałości oraz cierpliwości jak również może pomóc w zrozumieniu swoich mocnych, oraz słabszych stron.

Kolejnym aspektem, z jakiego powodu warto wprowadzić gry edukacyjne do codzienności dziecka, jest nauka języków. Na rynku jest dużo produktów, które pomogą naszym dzieciom zachować w pamięci, chociażby nowe słówka w języku angielskim, co w przyszłości może zaprocentować. Wszystkie te plusy odszukamy w odpowiedniej grze dydaktycznej, a co najlepsze, nauka zachodzi w szybkim tempie, bo przecież gramy, czyli się bawimy.

Właściwy wybór gier edukacyjnych

Podstawa to wybrać gry dostosowane do wieku. Nie tylko zabezpieczy to nasze pociechy przed brutalnymi treściami lub efektami nienadającymi się dla dzieci, ale dodatkowo spowoduje, że nie rzucą jej w kąt po paru minutach. Nie możemy dać dzieciom gry zbyt skomplikowanej, bo szybko się zrażą, a z drugiej strony zbyt łatwa nie przyczyni się do pożądanego efektu, czyli progresu dziecka.

Kolejna sprawa, to co nasze dziecko potrafi wykonywać dobrze, a czego nie. Jeśli umie już nazwać większa część pokazanych mu zwierząt, to jak najbardziej właściwym pomysłem będzie przerzucić się na liczby. Jeśli zauważamy, że nasza latorośl dobrze sobie radzi z grami nastawionymi na naukę jednej głównej cechy, to może spróbujmy zainteresować go grami ogólnorozwojowymi jak szachy lub sudoku.

Pamiętajmy też nie tylko o tym, co nasze dziecko umie, ale również czym się interesuje. Jeżeli mamy do czynienia z 5-letnim chłopcem, który uwielbia strażaków oraz wozy strażackie, to nie zmuszajmy go do zabawy samolotami, bo uważamy, że to najlepszy wybór, tylko wybierzmy właśnie tytuł, który odnosi się do jego upodobań. Jeżeli chcemy mieć po części z głowy trudny wybór, wskazane jest udać się do sklepu elektronicznego z maluchem, gdzie razem z nim i sprzedawcą wybierzemy odpowiednią grę.

Wybór odpowiedniego sprzętu do gry

Odpowiedź jest bardzo prosta. Na wszystkim można grać. W sieci jest tak dużo tytułów na każdy typ konsoli, komórki lub tabletu, że właściwie nie trzeba wydawać dużych pieniędzy, żeby ucieszyć naszą pociechę oraz w dodatku przyczynić się do jej sprawniejszego rozwoju.

Odpowiednie przygotowanie dziecka do korzystania z Internetu

Wiele gier w sieci bazuje na różnego rodzaju zadaniach do wykonania, czy przechodzeniu poszczególnych leveli. Taki internetowy świat gier zainspirował pewne osoby do stworzenia tak zwanych "challengów". Nie byłoby w tym nic złego, gdyby owe wyzwania odbywały się online i dotyczyły tylko gier, zwłaszcza tych dydaktycznych. Niestety zjawisko, o którym mówimy, jest w rzeczywistości ogromnie niebezpieczne.

Osoby niezrównoważone psychicznie wyszukują potencjalne dzieci i młodzież właśnie w grach i przenoszą pewne zadania do świata realnego. Ich wykonanie naraża często dzieci na ogromne niebezpieczeństwo. Jak temu zapobiegać? Przede wszystkim rozmawiać z dzieckiem i kategorycznie zabraniać mu utrzymywania takich kontaktów, ale także kontrolować jego poczynania na komputerze.

Komentarze
Jagoda Chmielewska

Na pewno trzeba uważać na to aby były dostosowane do wieku.

Oceń
  • 0
  • 0
Dodaj komentarz
Informacje
Opublikował/a: Roksana Jaworska
Oceń artykuł
Ocena: brak
Oddanych głosów: 0
Tagi artykułu
Artykuły od Roksana Jaworska
Zobacz inne w Sport i rekreacja
Rowery elektryczne marki Overfly - charakterystyka

Rowery elektryczne zdobywają coraz większą popularność wśród użytkowników, którzy szukają alternatywy...

Komentarze: 0
Ocena: brak