Jak odpylać pyły wybuchowe?

Jak odpylać pyły wybuchowe?

Pyły wybuchowe występują w wielu środowiskach. Składają się z niewielkich cząsteczek, które mogą bardzo łatwo się zapalić w kontakcie ze źródłem zapłonu. W naszym artykule przyjrzymy się bliżej najważniejszym miejscom występowania pyłów wybuchowych, a także przedstawimy sprawdzone sposoby na odpylanie za pomocą odpylaczy przemysłowych. Zapraszamy do lektury!

Jakie są rodzaje pyłów wybuchowych?

Do pyłów wybuchowych zaliczają się materiały organiczne, np. mąka, cukier, skrobia, a także nieorganiczne, takie jak proszki metalowe, aluminium, plastik czy guma. Każdy rodzaj ma swoje unikalne właściwości, dlatego wymaga osobnych środków bezpieczeństwa, by uniknąć zapłonu. Zgodnie ze statystykami do wypadków najczęściej dochodzi z udziałem pyłów pochodzenia drzewnego i pyłów produktów spożywczych. Pyły wybuchowe pojawiają się w wielu środowiskach: fabrykach, magazynach, elektrowniach, farmach, silosach zbożowych, a także w domach i mieszkaniach.

Jak bezpiecznie pozbyć się pyłów wybuchowych?

Prawidłowe zbieranie pyłów jest niezbędne dla bezpieczeństwa pracowników i środowiska – w tym celu używa się odpylaczy przemysłowych. Służą one do zbierania i usuwania pyłów wybuchowych z powietrza. W sprzedaży można znaleźć kilka ich typów. Ważne jest zrozumienie poszczególnych możliwości tych urządzeń, aby zapewnić bezpieczne i skuteczne użytkowanie odpylaczy przemysłowych w danym środowisku.

Najpopularniejszym urządzeniem jest odpylacz cyklonowy, który wykorzystuje siłę odśrodkową do oddzielenia cząstek od powietrza. Z kolei odpylacz kasetowy korzysta z wkładu filtracyjnego do wychwytywania cząstek, natomiast odpylacz workowy w tym celu stosuje specjalne worki z wytrzymałej tkaniny. Jak wyjaśniają przedstawiciele producenta wentylatorów Klimawent, każdy typ odpylacza ma swoje zalety i wady, dlatego ważne jest, aby zrozumieć, który produkt najlepiej nadaje się do danego zastosowania.

Jakie odpylacze przemysłowe pracują w strefie zagrożonej wybuchem?

Wybierając odpylacze przemysłowe i inne urządzenia filtracyjne, należy zastanowić się, czy dany sprzęt nadaje się do bezpiecznej pracy w strefie zagrożonej wybuchem. Firma Klimawent oferuje np. model WET-ALU/Ex, czyli specjalny odpylacz pomagający w bezpiecznym usuwaniu pyłów wybuchowych, zwłaszcza pyłów powstających w trakcie szlifowania aluminium. Tego rodzaju urządzenie umożliwia również usunięcie pyłów suchych, wilgotnych oraz lepkich.

Komentarze

Brak komentarzy

Dodaj komentarz
Informacje
Oceń artykuł
Ocena: brak
Oddanych głosów: 0
Tagi artykułu
Artykuły od Gerwazy Sadowski
Okucia polecane do szkła
Komentarze: 0
Ocena: brak
Z czego wytwarza się wały korbowe?
Komentarze: 0
Ocena: brak
Zobacz inne w Gospodarka i przemysł
Co to znaczy, że tokarka jest uniwersalna?

Tokarka to jedna z podstawowych obrabiarek, której nie może zabraknąć w żadnym zakładzie przemysłowym...

Komentarze: 0
Ocena: brak
Jak działają maszyny do cięcia wodą?

Cięcie wodą, choć nie jest najnowszym osiągnięciem technologii, dopiero w ostatnim czasie zaczyna zyskiwać...

Komentarze: 0
Ocena: brak