Jak trwale usunąć graffiti z budynku?

Jak trwale usunąć graffiti z budynku?

Stan elewacji budynku wpływa na to jak jest on postrzegany przez użytkowników, a także oddziałuje na estetykę całego otoczenia. Pojawiające się na fasadzie graffiti w postaci rozmaitych bazgrołów bądź wulgarnych napisów lub malunków szpecą okolicę, a właściciele i zarządcy szukają sposobów ich usunięcia. Wymaga to jednak zastosowania technologii, która zagwarantuje, że materiał użyty do wykończenia ścian, nie zostanie w żaden sposób uszkodzony.

Jak skutecznie pozbyć się graffiti?

Budynki znajdujące się w miejscach łatwo dostępnych dla osób postronnych często padają ofiarą wandali, którzy korzystając z bardzo popularnych farb w aerozolu, wykonują na ich fasadach tzw. graffiti. Rzadko kiedy są one formą ekspresji artystycznej, częściej będą po prostu zwykłymi zabrudzeniami, które ze względu na użyte chemikalia okazują się wyjątkowo trwałe. Pozbycie się malunków jest jednak dość trudne, a sprawy nie załatwia często nawet malowanie pomazanej powierzchni, ponieważ używane na elewacji farby w wielu przypadkach nie są w stanie przykryć intensywnych barw wykorzystanych przez chuliganów. Istnieją jednak technologie, dzięki którym można poradzić sobie z tym problemem. W tym celu należy zwrócić się do firmy, która specjalizuje się w usuwaniu grafiti. W Warszawie takich zadań podejmuje się Soda Blast Systems, pozbywająca się śladów malunków z rozmaitych powierzchni przy wykorzystaniu technologii sodowania.

Na czym polega sodowanie?

Technologia sodowania jest zaliczana do metod obróbki strumieniowo-ściernej. Polega ona na wykorzystaniu drobin materiału służącego jako ścierniwo, który zyskuje wysoką energię kinetyczną za sprawą silnego strumienia wody, powietrza albo ich mieszanki. Wypuszczane z dyszy drobiny uderzają w powierzchnię zabrudzenia i dzięki temu są w stanie odspajać całe skupiska cząsteczek substancji znajdujących się na czyszczonej powierzchni. Co ważne, soda (NaHCO3) ma stosunkowo niewielką masę i przy kontakcie z podłożem ulega odkształceniu, dzięki czemu materiał nie jest deformowany ani w żaden sposób niszczony. Warto też pamiętać, że pozostałości sody odparowują i są niegroźne dla środowiska, nie ma więc konieczności ich zbierania. Firmą specjalizującą się w sodowaniu jest SodaBlast oferująca też piaskowanie i szkiełkowanie.

Komentarze

Brak komentarzy

Dodaj komentarz
Informacje
Opublikował/a: Klaudyna Wysocka
Oceń artykuł
Ocena: brak
Oddanych głosów: 0
Tagi artykułu
Artykuły od Klaudyna Wysocka
Zobacz inne w Nieruchomości
Dlaczego warto wynająć mieszkanie za pośrednictwem agencji nieruchomości?

Wynajem mieszkania to proces, który może być stresujący zarówno dla właścicieli, jak i najemców. Właściciele...

Komentarze: 0
Ocena: brak
Na co należy zwrócić uwagę podczas kupna domu?

Jeśli zamierzamy zakupić dom, to należałoby zapoznać się z kilkoma pułapkami, które mogą na nas niespostrzeżenie...

Komentarze: 0
Ocena: brak