Na co należy zwrócić uwagę podczas kupna domu?

Na co należy zwrócić uwagę podczas kupna domu?

Podczas kupna domu, musimy poświęcić mnóstwo czasu i zaangażowania, zanim spokojnie w nim zamieszkamy. Dom jest inwestycją, która niemało kosztuje, dlatego więc często należy zapożyczyć się w banku, aby móc się nim cieszyć. By uniknąć niemiłych niespodzianek, warto poznać pułapki, które z niewiedzy możemy przeoczyć. W niniejszym wydaniu opisujemy kluczowe sprawy, które powinniśmy dopilnować sami! Zapraszamy gorąco.

Poznaj stan prawny nieruchomości, którą chcesz nabyć!

Naczelna i nadzwyczaj ważna rzecz – zawsze sprawdzaj stan prawny nieruchomości! Dzięki temu zyskasz pewność, że dom zbywany jest legalnie i np. nie zostanie zatajona współwłasność kogoś z rodziny sprzedającego. O ile cokolwiek wyda Ci się podejrzane, to skonsultuj to z ekspertami. Możesz też skorzystać z usług dobrze ocenianego oraz przetestowanego biura nieruchomości, wtedy transakcja będzie o wiele bezpieczniejsza.

Sprawdź lokalizację, która otacza dom!

W większości przypadków kupuje się jeden dom w ciągu całego życia, w związku z tym potrzebne jest dokładne zastanowienie się nad wyborem oraz wybieganie nieco w przyszłość. Dlaczego? Jeżeli dom ma nam służyć przez resztę życia, powinno się przemyśleć jego położenie, czy zawsze będzie dla nas dogodne oraz zastanowić się, czy będzie dla nas odpowiedni na starość. Jeśli zamierzasz powiększyć rodzinę, to również trzeba mieć na uwadze przy planowaniu rozstawienia pomieszczeń. Z myślą o dzieciach, możesz również sprawdzić różne opcje dostępu do większego miasta czy rozmieszczenie sklepów i punktów usługowych. Pamiętaj, że interesująca cena domu najczęściej jest powiązana z jakimiś niedogodnościami, np. w okolicy przewidywana jest budowa drogi szybkiego ruchu, co w oczywisty sposób będzie łączyło się z większym hałasem. Zwróć także uwagę, w jakiej odległości jest market spożywczy, ponieważ dla niektórych kilkudziesięciominutowa wyprawa po zakupy może być dużym kłopotem. W dzisiejszych czasach obecność chociażby skromnego sklepu spożywczego w danej miejscowości jest już podstawą, ale jeśli nie wyobrażasz sobie ranka bez świeżych bułek – warto się upewnić w tej sprawie.

Dowiedz się, jaki jest stan techniczny domu, który zamierzasz nabyć!

Rzetelnie obejrzyj, w jakim stanie znajduje się posiadłość. Czy dom nie ma grzyba na ścianach? Czy wszystkie instalacje działają? Czy na dachu nie brakuje dachówek? Bez wątpienia z wieloma wadami i problemami możesz sobie poradzić, a dom przygotować zgodnie ze swoim gustem, ale wszelkie znalezione wady są też podstawą do negocjacji cenowej. Możesz od razu zaplanować dodatkowe koszty, jakie przyjdzie Ci pokryć, aby zamieszkanie w domu było możliwe.

Zwróć uwagę na sąsiadów!

Wiele osób prawdopodobnie nie bierze tego pod uwagę, ale warto pokręcić się w okolicy przez jakiś czas. Poznaj sąsiadów i przetestuj, czy za płotem nie będziesz mieć towarzystwa, które będzie uciążliwe do zaakceptowania. Spory sąsiedzkie są na nieszczęście bardzo częste. Jeśli dostrzeżesz, że coś Cię może niepokoić już na samym początku, to może należałoby rozważyć rezygnację z zakupu domu w tej okolicy. Przykładowo, ciągłe wzywanie policji z powodu zakłócania ciszy nie będzie dla nikogo miłe, a cała sprawa może się nawet skończyć w sądzie. Na dodatek mieszkanie obok osób, których się nie lubi, stanie się prawdziwą katorgą po pewnym czasie.

Gdy kupujesz dom z wyposażeniem, to miej to na piśmie!

Jeśli wybrałeś już swój dom idealny, to pozostają formalności oraz finalizacja inwestycji, po czym będziesz mógł z rodziną do niego się przeprowadzić. W momencie, kiedy umawiasz się z obecnym właścicielem na to, że pozostawi w domu sprzęt, jak i meble, to radzimy podpisać z nim umowę na wyposażenie. Bywały takie historie, w których obecny właściciel obiecywał, a gdy doszło do wyprowadzki, to zabierał ze sobą wszystko. Dlatego warto szybciej się zabezpieczyć przed taką sytuacją!

Komentarze

Brak komentarzy

Dodaj komentarz
Informacje
Opublikował/a: Klaudyna Wysocka
Oceń artykuł
Ocena: brak
Oddanych głosów: 0
Tagi artykułu
Artykuły od Klaudyna Wysocka
Nowe inwestycje mieszkaniowe na Targówku
Komentarze: 0
Ocena: brak
Na czym polega administrowanie nieruchomością?
Komentarze: 0
Ocena: brak
Zobacz inne w Nieruchomości
Jak trwale usunąć graffiti z budynku?

Stan elewacji budynku wpływa na to jak jest on postrzegany przez użytkowników, a także oddziałuje na...

Komentarze: 0
Ocena: brak
Dlaczego warto wynająć mieszkanie za pośrednictwem agencji nieruchomości?

Wynajem mieszkania to proces, który może być stresujący zarówno dla właścicieli, jak i najemców. Właściciele...

Komentarze: 0
Ocena: brak