Pierwszy film dokumentalny - cenne wskazówki, jak go nakręcić

Pierwszy film dokumentalny - cenne wskazówki, jak go nakręcić

Pokazanie wydarzeń i sytuacji na wiele sposobów, to zaleta filmu dokumentalnego. Ten gatunek stanowi ważny fundament kinematografii. Raz opowiedziana historia zostaje w pamięci na długie lata. Dodatkowo w filmie, swoją historię można przedstawić na własny sposób.

Jeśli zastanawiasz się nad zrobieniem prywatnego filmu dokumentalnego, to zapoznaj się ze wskazówkami zawartymi w tym artykule. 

Na co w filmie należy zwrócić uwagę?

Z początku najlepiej ogół wstępnie rozpisać, ale pamiętaj ażeby zostawić również nieco miejsca na improwizację za kamerą! Nie musisz twardo trzymać się planu, niemniej jednak wstępne opracowanie pojedynczych kadrów z pewnością ułatwi pracę.

Scenariusz w filmie - czy jest kluczowy? 

Scenariusz jest ważny wtedy, kiedy w filmie pojawia się osoba mówiąca, przedstawiająca historię – tzw. lektor. Rozpisany tekst, który będzie odczytywany przez lektora, jest bezpośrednią podpowiedzią jeśli chodzi o długość filmu, ujęcia bądź muzykę.

Jeśli masz już scenariusz, to jesteś już w połowie całego procesu! Sprawa jest odrobinę bardziej skomplikowana, jeśli pragniesz zawrzeć w swoim filmie więcej niż jedną osobę, które będą narratorami opowieści. Jest to trochę trudniejsze, ale nie niemożliwe :)

Sprawdź, jaki sprzęt jest istotny

Do stworzenia filmu dokumentalnego, którego kręcenie będzie charakteryzowało się dużą dynamicznością – poruszanie się z miejsca na miejsce, ograniczenia czasowe – potrzeba lekkiego oraz mobilnego sprzętu.

Tak w rzeczy samej potrzebujesz tylko tych kilku rzeczy wypunktowanych poniżej:

  • kamera, która niekoniecznie musi być najwyższej jakości, istotne jest żeby opanować jej obsługę do perfekcji przed rozpoczęciem filmowania;
  • mikrofon do nagrywania dźwięku – ważne jest żeby nie zbierał losowych dźwięków z otoczenia;
  • statyw z całą pewnością przyda się podczas kręcenia i pozwoli na wyeliminowanie efektu latającego obrazu podczas nagrywania;
  • komputer z oprogramowaniem do montażu filmu – jeżeli masz dostęp do specjalistycznych programów to wspaniale, natomiast jeżeli takiego dostępu nie masz, to w Internecie wyszukasz dużo darmowych opcji.

Postaw na dowolność zdjęć

W filmie dokumentalnym dużym plusem jest to, że mamy istotny wpływ na ilość ujęć oraz ich klimat. Istnieje wiele opcji, takich jak ujęcia z ręki, wykorzystanie latającego drona, czy użycie statywu. Najlepsze jest to, że te metody możesz połączyć razem! Decydujący może okazać się wcześniej przygotowany plan na film.

Cenną wskazówką jest również nagrywanie dowolnej ilości materiału. Tak zwany „overshooting”, to po prostu "nagrywanie za wiele". Spora ilość ujęć, to z pewnością mocna strona filmu dokumentalnego.

Komentarze

Brak komentarzy

Dodaj komentarz
Informacje
Opublikował/a: Halina Adamska
Oceń artykuł
Ocena: brak
Oddanych głosów: 0
Tagi artykułu
Artykuły od Halina Adamska
Zobacz inne w Kultura i sztuka
Jakie korzyści daje poznawanie książek biograficznych?

Czy czytanie biografii słynnej osoby może być dla nas ważne i mieć na nas jakikolwiek wpływ? Co możemy...

Komentarze: 0
Ocena: brak
Wyjątkowy prezent – album do zdjęć pełen wspomnień!

Do wykonania albumu potrzebne są różne akcesoria. Jeśli masz problem z wiedzą na temat własnoręcznego...

Komentarze: 0
Ocena: brak