Specyfika działania walców drogowych

Specyfika działania walców drogowych

Współczesne place budowy pełne są różnego rodzaju maszyn, wykonujących bardzo konkretne zadania. Na ich tle szczególnie wyróżnia się jeden rodzaj sprzętów – są nimi różnego rodzaju walce, szczególnie często wykorzystywane do prac drogowych. Dowiedz się więcej w jaki sposób działają walce, co się dzięki nim osiąga, a także dlaczego są tak ważne dla postępów realizacji inwestycji.

Czym jest walec i jak działa?

Walec to bardzo specyficzny rodzaj maszyny budowlanej, trudno pomylić go z jakimkolwiek innym sprzętem. Jego elementem roboczym jest wał o znacznej wielkości i ciężarze, który zastępuje jedną lub obie osie kół (w pierwszym przypadku mówimy o walcach jednowałowych, w drugim – o dwuwałowych lub tandemowych).

Zadanie walca jest bardzo proste – poruszając się po wyznaczonej nawierzchni wywiera on przy pomocy wału znaczny nacisk na podłoże, tym samym prowadząc do jej wyrównania oraz zagęszczenia. Mimo prostoty działania walec jest jednym z najważniejszych sprzętów, jaki można spotkać na wielu placach budowy, przede wszystkim podczas prac drogowych. Szeroki wybór wysokiej jakości walców i innych rodzajów maszyn drogowych na sprzedaż i wynajem znajdziemy w ofercie firmy Bellator.

Jakie są rodzaje walców?

Wspomnieliśmy o walcach jedno- i dwuwałowych. Jednak to nie jedyne kryterium podziału. Ze względu na technikę zagęszczania gruntu wyróżniamy walce:


  • statyczne – oddziałują na podłoże wyłącznie za pomocą własnej masy,
  • wibracyjne – wyposażone są w mechanizm wprawiający cząsteczki gleby w wibracje, dzięki czemu grunt zaczyna zachowywać się jak płyn i może zostać lepiej zagęszczony.

Zazwyczaj walce posiadają wały z twardą i gładką powierzchnią stalową, niemniej w ofercie producentów znaleźć można również między innymi walce ogumione, w których funkcję wałów spełnia zestaw kół z oponami. Ponadto wyróżnia się m. in. walce gładkie, okołkowane, samobieżne, prowadzone ręcznie, przyczepne oraz wiele, wiele innych. Duży wybór tego typu urządzeń sprawia, że dużą popularnością cieszy się nie tylko sprzedaż, ale też wynajem walców.

Znaczenie walców przy pracach drogowych

Walec odgrywa istotną rolę na różnych etapach prac budowlanych. Przede wszystkim wykorzystywany jest do zagęszczenia gruntu – czyli jego wzmocnienia, utwardzenia i wygładzenia. Jest to niezbędne dla przeprowadzenia kolejnych etapów prac, czyli rozściełania asfaltu. Walec drogowy jest niezbędny również przy pracach wykończeniowych, polegających na wygładzeniu i wyrównaniu świeżej masy bitumicznej. Jest to niezbędne dla uzyskania jednolitej, równej, twardej nawierzchni, która będzie zapewniać niezbędny komfort oraz bezpieczeństw jazdy pojazdom poruszającym się po drodze. Walce wykorzystywane są również przy budowie innego rodzaju nawierzchni płaskich, takich jak pasy startowe czy parkingi.

Komentarze

Brak komentarzy

Dodaj komentarz
Informacje
Oceń artykuł
Ocena: brak
Oddanych głosów: 0
Tagi artykułu
Artykuły od Gerwazy Sadowski
Jak dobrać agregat do wytwornicy pary?
Komentarze: 0
Ocena: brak
Czym wyróżnia się rozrzutnik dwuosiowy?
Komentarze: 0
Ocena: brak
Zobacz inne w Gospodarka i przemysł
Jak odpylać pyły wybuchowe?

Pyły wybuchowe występują w wielu środowiskach. Składają się z niewielkich cząsteczek, które mogą bardzo...

Komentarze: 0
Ocena: brak
Znaczenie regularnej konserwacji urządzeń transportu bliskiego

Współczesne przedsiębiorstwa, niezależnie od swojej wielkości i branży, coraz częściej korzystają z różnego...

Komentarze: 0
Ocena: brak