Sposoby na utrzymanie ciepła w oknach - Jakie okna wybrać?

Sposoby na utrzymanie ciepła w oknach - Jakie okna wybrać?

W 2021 roku wprowadzone w życie zostały nowe przepisy. Mówią one o rozwiązaniach, które producenci muszą stosować w oknach. Okazuje się, że nie są one łatwe do spełnienia. Szyby muszą być potrójne oraz powinny składać się z lepszych jakościowo ram. Do tego dochodzi odpowiedni montaż. Okna mają duży wpływ na to, jak prezentuje się budynek z zewnątrz. Rozmieszczenie szyb i gabaryty mają wpływ na ich cenę. Warto przemyśleć, jakie okna mogą być dla nas najlepsze, jeszcze w trakcie planowania mieszkania. Za chwilę przeczytasz o cennych wskazówkach na temat przeszkleń.

Izolacyjność cieplna - o tym warto pamiętać

Zwykle podawanym w kontekście okien parametrem jest izolacyjność. Współczynnik U ją opisujący jest chyba na ogół wspominaną cechą oprócz materiału i koloru. Producenci stosują sztuczki i manipulacje wykorzystujące niewiedzę przeciętnego nabywcy w tej materii, przedstawiając dane tak, żeby wypadały one najkorzystniej.

Okna cechują trzy różnorodne współczynniki U. U w rzeczywistości jest miarą przenikania ciepła. Wskazuje jak wiele energii uchodzi nam przez okna. Z tej przyczyny niższy współczynnik jest bardziej korzystny. Jednostką miary jest W/m2*K. Współczynnik izolacyjności występuje w trzech typach. Współczynnik dla szyb (najbardziej korzystny), dla profili okiennych oraz całego okna. Trikiem pospolitym przy sprzedaży okien jest podawanie parametru odnoszącego się tylko do przeszklenia.

Umieszczenie okien w mieszkaniu - na to zwróć uwagę

Przepisy budowlane pokazują, jakie pomieszczenia muszą zostać oświetlone światłem dziennym, a także określają jaki minimalny rozmiar może mieć okno. Zlokalizowane muszą być w sypialniach, gabinetach i pokojach dziennych. Tam powierzchnia okna musi być większa od powierzchni mierzonej po podłodze tych pomieszczeń. W przypadku pomieszczeń sanitarnych i technicznych, takich jak łazienka bądź kotłownia, spełniony musi zostać warunek 1/12 powierzchni podłogi.

Istnieje możliwość rezygnacji z okien, w przypadku uzasadnienia tego układem wnętrz. Przykładem może być łazienka położona na środku budynku bez kontaktu ze ścianami zewnętrznymi. Wyjątkiem jest kuchnia, jaka musi być wyposażona we własne przeszklenie albo być wydzielona aneksem kuchennym w pomieszczeniu z dostępem do światła dziennego

Ramy okienne - polecane materiały

Jakie są najchętniej wybierane surowce przy produkcji ram okiennych? Odpowiedź jest prosta - PCV, drewno i aluminium. PCV najlepiej sprawdza się na oknach fasadowych. Wpływ na to ma niewielka cena oraz brak konieczności obsługi polichlorku winylu (nie wymaga on pielęgnacji). PCV nie jest materiałem, którym poleca się na drzwi tarasowe, ani tym bardziej na wielkie przeszklenia. Nie nadaje się również na małe okna.

Popularnym towarem, który można bez problemu wykorzystać na oknach dachowych to drewno. Jego właściwości wpływają na wyższą cenę. Drewno wymaga również odnowy w miarę upływu lat. 

Materiałem wartym uwagi są ramy aluminiowe, które są najmocniejszym materiałem spośród wyżej wymienionych. Aluminium nie wymaga konserwacji. Nadaje się za to idealnie do ogromnych przeszkleń.

Izolacyjność cieplna nie jest zależna od użytego surowca do produkcji ramy. Wpływają na nią czynniki takie, jak wymiar profilu i dodatkowe elementy. Polecanym surowcem do wypełnienia powierzchni wewnątrz ram jest pianka. Izolacyjność opisanych surowców jest do siebie bardzo zbliżona.

Komentarze
Romeo Konieczny

Panowie, którzy montowali mi okna musieli coś sknocić, bo woda przez nie przecieka.

Oceń
  • 0
  • 0
Dodaj komentarz
Informacje
Opublikował/a: Daniel Kołodziej
Oceń artykuł
Ocena: brak
Oddanych głosów: 0
Tagi artykułu
Artykuły od Daniel Kołodziej
Zobacz inne w Dom i ogród
Kiedy warto powierzyć sprzątanie domu komuś innemu?

Sprzątanie domu jest niezbędnym obowiązkiem, ale może być czasochłonne i żmudne. Dla tych, którzy nie...

Komentarze: 0
Ocena: brak
Wycieraczki rekomendowane do obiektów ze średnim i małym ruchem pieszym

Czystość i estetyka wnętrza to ważne aspekty, które wpływają na komfort użytkowników oraz wizerunek każdej...

Komentarze: 0
Ocena: brak