W jakich obszarach pracuje chirurg onkolog?

W jakich obszarach pracuje chirurg onkolog?

Chirurg onkolog wdraża różnokierunkowe leczenie pacjenta. Oprócz operacji stosuje również chemioterapię. Jeśli zmiany nowotworowe wychodzą poza guzek, wtedy stosuje immunoterapię. Podpowiada, w jaki sposób chory ma się odżywiać i czego unikać. Kontroluje jego wyniki i jeśli zachodzi taka potrzeba, zmienia kierunek działania. Nie sposób nie szanować tego zawodu. Jest to niezwykła specjalność, zasługująca na uznanie i prestiż.

Na czym polega chirurgia onkologiczna?

Chirurgia onkologiczna to dotąd najskuteczniejsza metoda w walce z nowotworami. Niestety jest to metoda inwazyjna i w wielu przypadkach w największym stopniu ekstremalna. Częstokroć wiąże się z nieodwracalnymi skutkami, mowa o ubytkach na ciele, których nie da się odratować. Jednakże ponad 60% chorób nowotworowych daje się zwalczyć przy zastosowaniu właśnie chirurgii onkologicznej.

Mimo stosunkowo dużej efektywności nie jest to pierwszy wybór przy leczeniu chorób nowotworowych. Czasami wystarczy tylko delikatna interwencja chirurga, w celu wzięcia wycinka zmiany skórnej. Stosuje się również zabiegi uśmierzające, czyli paliatywne. Dochodzi do tego w ekstremalnie ciężkich przypadkach, gdy choroba nowotworowa jest na tyle zaawansowana, że nie da się uchronić pacjenta. Zabieg ma na celu poprawić wygodę w ciężkim okresie.

Stopniowy oraz regularny rozwój medycyny daje lekarzom coraz to nowe narzędzia do walki o ludzkie życie albo zdrowie. Dzięki temu możliwości, jakie może wykorzystać chirurg, znacząco się poprawiły. Jest to szczególnie istotne przy bardzo trudnych oraz skomplikowanych operacjach, powiązanych z dużą utratą krwi. Operacje stały się bardziej kontrolowane oraz skutkowały coraz bardziej pozytywnymi rezultatami.

Dzięki poznawaniu i zastosowaniu metod odtwórczych i metod rekonstrukcji powstały szanse na tworzenie coraz doskonalszych protez kostnych lub naczyniowych. Protez, gdzie koryguje się niedostatki tkanek, dzięki temu chirurgia już nie kojarzy się z ostatecznością – amputacją.

Jakie są podstawowe zasady leczenia chirurga onkologa?

Kiedyś pośród chorych panowało przekonanie, że wycinanie zmian nowotworowych jest szkodliwe, albowiem cięcie guza powoli powodowało jego odrastanie. Wiedza medyczna nie była jeszcze w tej kwestii wystarczająco rozwinięta, stąd pozbywano się wyłącznie widocznej zmiany. Aktualnie wycina się guz razem z całą otoczką zdrowych tkanek, to fundamentalna różnica rzutująca na rezultaty operacji chirurgicznych.

Niezwykle istotne jest szybkie reagowanie oraz podjęcie działań chirurgicznych w przypadku choroby nowotworowej. Właściwe monitorowanie i podjęcie leczenia we właściwym momencie może uratować chorego od śmierci. Nie można dopuścić do leczenia zachowawczego oraz biernie odsyłać chorego od szpitala do szpitala. Osoby chore również nie powinny lekceważyć i przeciągać konieczności leczenia. Im wcześniej specjaliści zajmą się nowotworem, tym więcej szans zyskuje chory.

Chirurg onkolog rozpoznaje nowotwór na bazie badania histopatologicznego – wycinka chorych tkanek albo na bazie oceny cytologicznej badanych komórek. Wykonywane są operacje służące stosownej diagnozie i rozpoznaniu – laparotomie. Wykorzystywana jest również biopsja celowana, wykonywana przy użyciu aparatu USG bądź TK. Zmiany łatwo dostępne (np. na skórze) są wycinane i dopiero poddawane badaniu. Ze zmian trochę większych i bardziej schowanych są pobierane wycinki guza.

Bywa, że komórki nowotworowe występują również poza obszarem guza. W takim przypadku chirurg onkolog musi zastosować immunoterapię lub chemioterapię. Dochodzi do tego, kiedy zainfekowane miejsca znajdują się już poza zasięgiem lekarza oraz niezbędne jest zastosowanie innych, mniej inwazyjnych środków.

Co zrobić, aby znaleźć dobrego onkologa?

Jednym z obowiązków chirurga onkologa jest przekazywanie informacji choremu, w jakim stanie jest jego zdrowie. Nie zawsze są to dobre informacje. Są i takie, których usłyszeć nie chce nikt. Lekarz nie może przed tym uciec! Nie może pomyśleć, że tym razem nic nie powie, bo nie wie jak. I to jest jeden z trudniejszych momentów w pracy lekarza. Innym trudnym momentem jest utrata chorego z powodu śmierci. Chirurg onkolog musi stanąć na wysokości zadania i powiadomić rodzinę co z pewnością nie jest łatwe.

Komentarze

Brak komentarzy

Dodaj komentarz
Informacje
Oceń artykuł
Ocena: brak
Oddanych głosów: 0
Tagi artykułu
Artykuły od Jagoda Chmielewska
W jakich obszarach pracuje chirurg onkolog?
Komentarze: 0
Ocena: brak
Zobacz inne w Zdrowie i odżywianie
Kiedy pracownik może być zwolniony z badań lekarskich?

Mając na uwadze obowiązek pracodawcy dbania o zdrowie i bezpieczeństwo swoich pracowników, część osób...

Komentarze: 0
Ocena: brak