Zakładanie trawnika - kiedy jest najlepszy czas na wysiew?

Zakładanie trawnika - kiedy jest najlepszy czas na wysiew?

W ogrodach przydomowych i na działkach przyjęło się zakładanie nowych trawników w okresie wiosennym. W końcu każdy marzy o tym, aby na lato mieć przed domem świeżą i soczyście zieloną murawę. Tymczasem dużo lepszą porą na wysianie nasion może okazać się jesień. Zobacz, dlaczego jesienna pora sprzyja wzrostowi trawy oraz jakie prace należy wykonać i jakich błędów się wystrzegać.

Poznaj podstawowe zasady zakładania trawnika

Prace nad nowiutkim trawnikiem należałoby rozpocząć od zmierzenia odczynu pH gleby w naszym ogrodzie. Optymalny odczyn to w przedziale od 5,5 do 6,5. Zbyt niskie pH służyć będzie wzrostowi mchów. Przy nazbyt wysokim prędzej od trawy rozwijać będą się chwasty.

Wyselekcjonuj najlepszą kompozycję trawy. W zależności od przeznaczenia trawnika odmiana trawy winien się różnić. Jeśli po naszym trawniku będą biegać dzieci, wybierz gatunek odporny na tratowanie, czyli trawę rekreacyjną albo sportową. W sytuacji, kiedy trawnik ma być jedynie ozdobą, bardzo dobrze sprawdzi się odmiana parkowa, lub dywanowa.

Przed posianiem trawnika należycie naszykuj podłoże. Usuń wszelkie chwasty rosnące w ogrodzie, a w następnej kolejności wyrównaj ziemię. Będzie to dawało wygodę w trakcie podlewania. Woda będzie wsiąkać w ziemię, zamiast spływać, przemieszczając dopiero co posiane nasiona. W następnym kroku przekop ziemię pod trawnik na głębokość szpadla, a następnie wysyp nawozy i kompost i ubij powstałe podłoże.

Po wysianiu nasion trawy zajmij się podlewaniem. Rób to przy pomocy niedużego strumienia wody. Bądź ostrożny, żeby nie spłukać nasion. Dodatkowe pryskanie pozytywnie wpłynie na przyrost naszego trawnika.

Zwróć uwagę na częste błędy podczas zakładania trawnika

Powszechne jest wiele błędów, które dostrzec można u rozpoczynającego swoją przygodę z ogrodnictwem ludzi. W szczególności na poziomie przygotowania podłoża nie zapomnij o usunięciu z niego kamieni, wyrównaniu i spulchnieniu.

Innym powszechnym błędem jest niechlujne rozsianie. Nierówne rozsypanie nasion może spowodować, że nasz trawnik wyrośnie wybrakowany. W niektórych miejscach widoczne będą wolne pola. Zastosuj pomocnicze urządzenia do wysiewania czy też w wypadku siewu ręcznego powtórz procedurę dwukrotnie w różnych kierunkach za każdym razem.

Zapominanie o wałowaniu może skutkować nierównym przyrostem źdźbeł. Dużo ludzi zaniedbuje ten proces, a wynikiem tego jest powstanie wgłębień w trawniku. Sianie jednego gatunku trawy na całej przestrzeni działki jest błędem. Warunki do rozwoju w różnych miejscach mogą być inne. Zwróć uwagę, gdzie i przez ile czasu w ciągu doby ziemia jest nasłoneczniona oraz w których miejscach trawnik będzie częściej tratowany. Mając tę wiedzę, dobierz właściwe gatunki trawy do określonych miejsc w swoim ogrodzie.

Dowiedz się jak pielęgnować trawnik jesienią

Grabienie liści wydaje się syzyfową pracą. Kiedy raz oczyścisz trawnik, za chwilę liście znów na niego spadają. Niestety liście zmoczone deszczem blokują dopływ tlenu do trawy, a w takich warunkach możemy narazić ją na procesy gnilne i choroby grzybowe.

Nawet jeśli jesienią wzrost trawy jest wyraźnie zahamowany i nie widać aż tak wysokich źdźbeł, nie rezygnuj z regularnego koszenia. Ścinanie trawy wpływa pozytywnie na jej dobrą kondycję, nowe składniki odżywcze pochodzące z nawozów, łatwiej w nią wnikają.

Skoro mowa o nawozie, nie wybieraj jakiegokolwiek. Najbardziej odpowiedni do zabezpieczenia trawy przed zimą, to ten na bazie potasu i fosforu, a zarazem pozbawiony azotu.

Komentarze

Brak komentarzy

Dodaj komentarz
Informacje
Opublikował/a: Daniel Kołodziej
Oceń artykuł
Ocena: brak
Oddanych głosów: 0
Tagi artykułu
Artykuły od Daniel Kołodziej
W jaki sposób dobrać lustro do łazienki?
Komentarze: 1
Ocena: brak
Zobacz inne w Dom i ogród
Na czym polega czyszczenie chemiczne kotłów gazowych?

Kotły gazowe są ważnym elementem każdego domu lub firmy. Zapewniają ciepłą wodę i ciepło oraz są wydajnym...

Komentarze: 0
Ocena: brak
Jakie maszyny znajdują zastosowanie przy produkcji stolarki z PVC?

W dzisiejszych czasach coraz większą rolę odgrywają nowoczesne maszyny oraz zaawansowane technologie...

Komentarze: 0
Ocena: brak